Aktuality v měsíci: ŘÍJEN 2024

Žáci DM na fotbalovém zápase

15. 10. 2024

V úterý 15.10. 2024 zhlédli vybraní žáci DM poslední utkání v základní skupině kategorie U21. Po jarní návštěvě zápasu s Islandem /4:1/ byl naším soupeřem tým Litvy. Od úvodu duelu byl náš celek v soustavném tlaku, bohužel své šance v první části neproměnil. Začátek druhého poločasu se našim "lvíčatům" povedl. Nejprve se po Sejkově centru hlavou trefil Daněk, zanedlouho se po pěkné individuální akci prosadil Jurásek. Poslední branku vsítil kapitán Sejk. Naši fotbalisté tedy splnili roli favorita utkání. Vítězství 3:0 znamená konečné druhé místo ve skupině za Dánskem a následné dva listopadové barážové zápasy o postup na ME, které se koná v příštím roce na Slovensku.


Milan Hamáček, vedoucí domova mládeže

12-43.jpg

Školní rok 2024/2025 začal v rekordním počtu...

14. 10. 2024

První měsíc nového školního roku máme za sebou. Na otázky o tom, jak se rozběhl a co je nebo bude nového nám odpověděl Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy.

Kolik žáků nakonec na školu nastoupilo?
"Rozhodující je vždy datum 30. 09. příslušného školního roku, protože září je vždy obdobím změn. Někteří žáci přestupují oběma směry, někteří si studium rozmyslí, někteří nastoupí a vzápětí zjistí, že obor nezvolili dobře. To je už kolorit každého školního roku, počet se v úvodním měsíci vždy krystalizuje. Nakonec se vše ustálilo na počtu 604 žáků v 25 třídách, což je 93% kapacity školy. To je ale trochu zavádějící údaj, protože jsme před velkou koncepční stavbou a upřímně, ještě tak 15 žáků bychom někam umístili, ale to bychom byli "ne pod střechu", ale už i trochu nad ní."

Jak zvládáte tento počet? Má to nějaká úskalí?
"Úskalí to má zejména v praktickém vyučování, chybí nám kompletní dílenský areál v Hlušicích. Trochu historického úsměvu - před pár lety jsme přemýšleli, jak efektivně naložit s budovou školy na novobydžovském náměstí. Teď jsme rádi, že ji máme, v přízemí je cvičná kavárna, zasedací místnost a šatny, v prvním patře cvičné dílny pro žáky 1. ročníku technických oborů a v druhém patře kompletní prostory pro obor Elektrikář-silnoproud. Co pokládám za zvládnutí útesů, je personalistika, podařilo se nám zajistit výuku pedagogy všech typů, což je výborné. Těší mne další příchody odborníků z praxe z jičínských společností KOBIT a CS CARGO. Opět nadstandardní je spolupráce s profesními partnery, bez kterých bychom si praktické vyučování těžko představovali. A další útok na kapacitu jsou ubytovací možnosti domova mládeže, proto jsme zahájili jednání o případném využití dalšího areálu v majetku kraje, který je v bezprostřední blízkosti školy a v budoucnu bude opuštěn. Plná jsou střediska v Chlumci nad Cidlinou, Hlušicích i v Novém Bydžově Na Švarcavě. Je to ale mnohem lepší, než kdybychom byli poloprázdní."

Bude pokračovat podpora ukrajinských žáků?
"Trochu historie, v roce 2017 jsme zahájili spolupráci se Lvovskou oblastí a do Nového Bydžova přišla řada ukrajinských studentů. Vesměs to byli skvělí kluci a dívky, někteří z nich i úspěšně odmaturovali včetně češtiny, aniž by jim někdo věnoval nadstandardní péči jako nyní. Byli prostě motivovaní a já strašně rád vzpomínám třeba na Stanislava Zelenka, Romana Jakobčuka či Dmytro Kozaka i na problémy, které nám některé orgány zkoušely činit. V tomto školním roce máme 24 ukrajinských žáků a z hlediska přístupu je dělíme zhruba na dvě poloviny. Prostřednictvím naší pedagožky Taťány Babijové jim nabízíme pravidelnou výuku českého jazyka a účast je zhruba 30-40%, přičemž někteří z nich jazykem nevládnou. Je nám jasné, že pro řadu z nich byla tragédie opustit svou zemi a jít do neznáma, ale trochu adekvátnější reakce vzhledem k přístupu našich lidí bychom od určité části očekávali. Ale řada z nich si naopak naši podporu zaslouží."

Sice je teprve začátek roku, ale co se už ve škole odehrává?
"Odehrává se ostrý start ve všech rovinách, v materiálně technické, investiční, personální i pedagogické. Je to sprint a ve škole, jako je naše, stále čelíme různým výmyslům z různých oblastí, které se nazývají reformy, aby za několik let byly tyto reformy reformovány. Příklady bych mohl sloužit mnohými, historie je moje velká učitelka. Co nás všechny naplňuje, jsou úspěchy našich žáků, zájem firem o naše absolventy, vzdělávání dospělých (letos 42 frekventantů oborů s výučním listem), baví nás smysluplné investice od IT až po strojní a technické vybavení. Pro naše kolegyně a kolegy v nepedagogické sféře konáme vše pro jejich adekvátní odměňování, to samé se děje ve vztahu k našim špičkovým pedagogům a třeba i k třídním učitelům, které považuji za hybatele pedagogického působení. Dát složitý mechanismus naší školy a všech segmentů v ní do optimální logistické podoby není skutečně žádná procházka. Co nás určitě trápí, je čím dál více psychická labilita řady žáků včetně jejich problémů, které jsou mnohdy za problémy pouze považovány a mnohdy mylně. Média kolem sebe chrlí příběhy o různých anomáliích a mnohdy ti, kteří žádnou anomálií zasaženi nejsou, si řeknou, hele vždyť já bych to také tak mohl prožívat. Bude to velký boj o to vrátit některé naše teenagery do normálních poloh. Ale asi jsme od toho napravovat to, co různí pseudopedagogové a aktivisté v horším slova smyslu způsobili."

Jaké další akce škola v tomto školním roce plánuje?
"Nás čekají velké investice, v Hlušicích bychom v listopadu měli zahájit díky našemu zřizovateli stavbu moderního dílenského areálu, zde řešíme i energetickou optimalizaci další haly. V Novém Bydžově dokončíme úpravu okolí naší hlavní budovy, ve které je sídlo školy. Plánujeme nové technologické vybavení, ať už to je IT nebo diagnostika nebo vybavení potravinářských provozů a školních jídelen. Pokračovat bude Interní akademie školy pro naše talenty, zúčastníme se velkého množství soutěží odborných dovedností. Naši pedagogové i žáci se opět zúčastní RALLY DAKAR v Saúdské Arábii, připravujeme mezinárodní spolupráci v rámci VISSEGRAD FUNDS, sami budeme pořádat čtyři soutěže odborných dovedností. Pořádáme obrovský seriál akcí pro základní školy, počínaje Domem mladého technika a řemeslníka, pokračuje soutěžemi "Peče celá Cidlina" a "MASTER CHEF junior" a třeba velkou soutěží "Já už to znám, umím" i Dny otevřených dveří včetně Vánočních trhů. Ale to bych mohl mluvit dlouho. Naše práce je pestrá a rozhodně není unifikovaná. Věřím, že to pochopí i ti, kteří znají školu jenom ze tříd a školních chodeb. Já děkuji všem, kteří naši káru takto táhnou, bez týmové práce by to prostě nešlo, dobře sladěný tým je vždy více než jedinec."


Mgr. Petra Hrnčířová, zástupce ředitele

logo_sstrnb1.gif

Finanční příspěvek zaměstnanců SŠTŘ

15. 10. 2024

Obec Zátor se nachází v okrese Bruntál, kraj Moravskoslezský. Obcí protéká řeka Opava a potok Zátoráček. Významnou historickou památkou je barokní kostel Nejsvětější Trojice s ohradní hřbitovní zdí z roku 1722. Obec Zátor sousedí na severovýchodě s Branticemi, na jihovýchodě s Lichnovem a na západě s Miloticemi nad Opavou, Novými Heřminovy a Čakovou. Od okresního města Bruntál je vzdálena 11 km a od krajského města Ostrava 55,5 km.

Vzhledem k tomu, že zářijové ničivé povodně zasáhly tuto obec fatálně, putovala další finanční sbírka pracovníků Střední školy technické a řemeslné právě do této obce a věříme, že i náš drobný příspěvek trochu pomůže.

https://www.zator.cz/udalosti-v-obci/aktuality/sbirka-pomozte-znovu-postavit-zator-na-nohy-po-nicivych-povodnich-815cs.html


Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

100-95.jpg

Přípravy na soutěže jsou v plném proudu

14. 10. 2024

Ve Středisku praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou probíhají intenzivně přípravy na soutěže odborných dovedností napříč obory středního vzdělání Kuchař - číšník a Cukrář.

,,V tomto měsíci (říjen, poznámka redakce) čekaly žáky oboru kuchař - číšník přípravy na tři korespondenční kola soutěží - TROPHÉE MILLE, Český kapr a BERNARD CHEF. U všech těchto soutěží hodnotí odborná porota na exponátech profesionální přístup, novátorství, kreativitu, vypracované kalkulace a proto jsou velmi náročné na čas a přípravu. Je těžké vše vymyslet na základě podmínek soutěží, dokázat vystihnout příležitost a přitom být originální", řekla vedoucí střediska Veronika Blažejová.
,,V letošním roce se s nadšením zapojili kromě zkušených žáků tohoto oboru také žáci prvního ročníku, které tato příprava nadchla a motivovala k tomuto náročnému, ale krásnému řemeslu. Měli jsme podporu a inspiraci od partnerů, tímto děkujeme za vklad paní Lucii Suché z Chaty Tereza, která nám pomohla například s přípravou dezertu, a také Zemědělské akciové společnosti Mžany, která nám dodala surovinu v podobě sumečka afrického k přípravě hlavního chodu", dodala Monika Vernerová, učitelka odborného výcviku."
  A co naši cukráři? Ti se připravují na dvě cukrářské soutěže. První z nich jsou Karmelské slavnosti 2024, kde dva žáci představí své dovednosti v podobě dortu, téma zní velmi zajímavě ,,Filmový dort".
"Nyní se nacházíme přibližně v polovině příprav - dortové makety jsou hotové, čeká nás sestavení konstrukce dortu a doladění posledních detailů. Druhou výzvou je SWEET PRAGUE festival 2024, kde bude náš tým osmi žáků soutěžit s tématem ,,Vánoční tabule". V současné době se zaměřujeme na zkoušení a zdokonalování receptur, přičemž pilujeme především vánočku a další cukroví, které budou součástí slavnostní tabule", přiblížila stav příprav Markéta Šulcová učitelka odborného výcviku oboru cukrář a koordinátorka účasti školy na soutěžích mladých cukrářů.
  "Všechny tyto soutěže jsou pro nás výzvou a posunují nás dál ve všem co děláme. Často vnímáme těžké rozhodování poroty v těchto těžko měřitelných disciplínách. Mnohdy je to bohužel jen o subjektivním posouzení. Přesto nás naše práce baví a motivuje v tom, že chceme inspirovat a zaujmout budoucí i současné mladé potenciální odborníky v tomto řemesle", rekapitulovala soutěžní aktivity mladých gastronomů Veronika Blažejová.

Veronika Blažejová, vedoucí SPV Chlumec n. C.

23-4.jfif

SŠTŘ Nový Bydžov na traktoriádě Zlaté české ručičky

12. 10. 2024

Jsme národem kutilů, a to se v éře nedostatku projevovalo i tím, že si šikovný řemeslník doma z toho, co posbíral ve stodole a u sousedů, vytvořil stroj, který zastal práce během celého zemědělského roku, a možná, že funguje dodnes. I v dnešní době ale vznikají v českých dílnách zajímavé kousky. Pro některé řemeslníky se z toho stal i koníček. Právě pro nadšence doma vyrobených traktorů se v sobotu 12. října v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi konala traktoridáda s názvem Zlaté české ručičky. Vydali se tam i opraváři SŠTŘ Nový Bydžov.

Traktoriáda byla zahájena spanilou jízdou celkem třiceti traktorů, při které se diváci dozvěděli různé zajímavosti, jako kdy byl traktor vyroben, z čeho se skládá a na co ho majitel využívá. Poté následovaly soutěže traktorů. Pro účastníky byly připraveny čtyři soutěžní disciplíny. Jednalo se o jízdu zručnosti, couvání s dvoukolákem, couvání s velkým vlekem a soutěž o nejpomalejší traktor.

Mezi soutěžícími nechyběli ani zástupci naší školy. Krom učitelů odborného výcviku Martina Kopřivy a Pavla Vašáka se soutěží zúčastnil i žák prvního ročníku Tomáš Zelenka. Tomáš se za velké podpory svých rodičů účastní takových akcí se svým malým traktorem domácí výroby řadu let. I přes jeho nízký věk mu šikovnost rozhodně nechybí! V jízdě zručnosti strčil všechny do kapsy a zaslouženě získal první místo. Nezalekl se ani pomalé jízdy, ve které se mu také velmi dařilo, a získal místo druhé. Učitelé odborného výcviku rádi zavzpomínali na svá školní léta. Jak Martin Kopřiva, tak Pavel Vašák vyhráli v různých letech jako žáci SŠTŘ oblastní kolo jízdy traktorem a vlekem v Hlušicích. Nyní mohli své síly porovnat mezi sebou. V soutěži couvání s velkým vlekem se vítězem stal Pavel Vašák a jako druhý v pořadí skončil právě Martin Kopřiva. Že couvání pro Pavla Vašáka není žádný problém, dokazuje i první místo v couvání s dvoukolákem, které získal se svým historickým traktorem domácí výroby. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo vyhlášení nejhezčího traktoru, kterým se podle diváků stal traktor domácí výroby Martina Kopřivy.

Naše škola se zde prezentovala i výcvikovým vozidlem autoškoly a k vidění byly i stroje vyrobené v našich dílnách. Pro diváky byl připraven bohatý doprovodný program. Návštěvníci mohli využít i volný přístup do expozic zemědělského muzea a zavzpomínat na dřívější časy v zemědělství.

Martin Kopřiva, učitel praktického vyučování

11-1.jpeg

SŠTŘ se prezentovala v Trutnově

11. - 12. 10. 2024

Ve dnech 11. a 12. října se SŠTŘ představila na Prezentaci středních škol a zaměstnavatelů v Trutnově. Jedná se o 10. ročník, který je podporován Krajskou hospodářskou komorou a starostou města Trutnova.
Návštěvnost byla vskutku vysoká, jak z řad žáků, tak i jejich rodičů. Na všechny dotazy se snažili odpovědět učitelé Karel Průcha, David Janouch a Petra Hrnčířová. Silnou podporou byli i žáci 2. ročníku nástavbového oboru Dopravní a letecká technika Stanislav Ježek a Jiří Šourek.


Mgr. Petra Hrnčířová, zástupce ředitele

60-8.jfif

Příprava aut na Dakar je v plném proudu

10. 10. 2024

Hned od začátku školního roku se naplno rozeběhl život ve školních dílnách. Zejména dílna v Novém Bydžově Na Švarcavě, zaměřená na motorsport, má hodně napilno. Žáci technických oborů zde pod vedením učitelů Tomáše Hovorky a Václava Hály připravují vozidla týmu ENJOY Motorsport ke startu na slavné Rally Dakar 2025. A co konkrétně žáci na vozidlech dělají popisuje Tomáš Hovorka: „Připravujeme dva vozy Mitsubishi Pajero a doprovodný kamion. U prvního Pajera byla nutná kompletní repase po loňském Dakaru a příprava na nový ročník. Druhé Pajero jsme museli vybavit povinnou výbavou, předepsanými bezpečnostními prvky, navigací a taktéž kompletně připravit na závod v náročných podmínkách. Práce na doprovodném kamionu obnášela především vestavbu pro ubytování posádky v přední části, dílenskou vestavbu v zádní části a také nezbytnou kontrolu." Václav Hála pak doplňuje: „Musím naše žáky pochválit, díky jejich přístupu a pracovitosti to vypadá, že se nám podaří vše dokončit do technických přejímek, které proběhnou koncem listopadu v Barceloně." A jak hodnotí práci na závodních vozidlech žáci, na to jsme se zeptali Josefa Bartáka žáka 3. ročníku oboru Automechanik: „Je to velmi zajímavá zkušenost a je to zase něco jiného než dělat servisní prohlídky nebo běžné opravy na sériových vozidlech. Jsem rád, že jsem si mohl práci v rámci motorsportu vyzkoušet."

Bc. Aleš Novák, zástupce ředitele
60-6.jfif

Technologové výroby potravin na odborných exkurzích

11. 10. 2024

Pátky 4. a 11. října 2024 byly pro technology výroby potravin věnovány odborným exkurzím.

První říjnový pátek se seznamovali ve firmě Agra Nový Bydžov se zpracováním máku. Pracovnice firmy, paní Kristýna Jelínková, provedla žáky celým procesem příjmu máku, hodnocením jeho kvality a jeho dalším zpracováním před tím, než se dostane k zákazníkům. Žáci si vyzkoušeli přejímku máku od dodavatele, určování druhů plevelů, jejichž zrna jsou někdy přimíšena do máku. Dále oddělovali mák od dalších příměsí pro určení jeho podílu v dodávce. Zajímavé bylo senzorické hodnocení vzorků. Nutno podotknout, že na odlišení vlastností modrého a bílého máku a jejich základních profilech se hodnotitelé z řad žáků shodli. Další hodnocení, například cizí příchutě, nažluklost zrn apod., již činila problémy.

V pátek 11. října 2024 žáci v časném dopoledni zamířili do Minicukrovaru ve Mžanech. Zde se seznámili s výrobou sirobu. Činnost je to náročná, což si částečně i vyzkoušeli. Například úpravy cukrové řepy pro krouhání, míchání vařící se krouhanky, nebo také určování podílu vody v odpařujícím se roztoku řepné šťávy. I přes letošní nižší cukernatost řepy můžeme zkonstatovat, že pro tradiční chlumecké buchty (povidlová buchta máčená v sirobu a obalená perníkem), bude sirobu dostatek.

Po této exkurzi následoval krátký přesun do Stračova, kde Zemědělská akciová společnost Mžany, a.s., provozuje akvakulturní chov sumečka afrického. Zde žáci pod vedením paní Pavlíny Antošové prošli celým provozem, který zahrnuje nejenom vlastní chov, ale i zpracování ryb na řadu výrobků. Pro řadu z nich byly informace ohledně jedinečných vlastností masa tohoto druhy ryby zcela nové. Zajímavý byl systém čištění vody, která cirkuluje mezi nádržemi, čímž se významně snižuje její spotřeba. Další část exkurze tvořila ukázka zpracování těchto ryb doplněná ochutnávkou uzených filet. Žáci tak poznali, že hospodářská zvířata lze chovat šetrně k životnímu prostředí a bez zaznamenatelného vlivu na bezprostřední okolí chovu.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele

43-1.JPG

Okresní kolo fotbalového turnaje středních škol

10. 10. 2024

Dne 10. října 2024 jsme se účastnili okresního kola fotbalového turnaje v kategorii středních škol. Konkurence byla veliká, mimo naší školy bojovali o postup do krajského kola ještě Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Nový Bydžov, Gymnázium Boženy Němcové HK, Gymnázium J. K. Tyla HK, Zdravotnická škola HK, Střední škola služeb, obchodu a gastronomie HK, Sion HK. Turnaj byl rozdělen do dvou skupin a hrací doba zápasu 1 x 20 minut.
Los k nám nebyl úplně přívětivý, ve skupině jsme narazili na dva největší favority - Střední odbornou školu a Vyšší odbornou školu Nový Bydžov a Střední školu služeb, obchodu a gastronomie HK. V prvním zápase jsme se utkali se Střední školou služeb, obchodu a gastronomie HK, kterým jsme po dobrém výkonu bohužel podlehli 0:2. Do druhého zápasu jsme chtěli potrápit druhého z favoritů -  Střední odbornou školu a Vyšší odbornou školu Nový Bydžov, i v tomto zápase jsme bohužel nevyhráli (0:3). K poslednímu utkání jsme nastoupili proti Zdravotní škole HK. Zde jsme si spravili chuť a utkání dovedli do vítězného konce 5:0. Mezi naše střelce se zapsal Kosejk, Novák, Nedbálek a 2x Sejkora. Všem hráčům patří velké díky za podané výkony. V dobře obsazeném turnaji jsme se umístili na 5. místě.

Mgr. David Hamák, učitel všeobecných předmětů

51-23.jpg

Návštěva filmového představení VLNY

08. 10. 2024

Český film VLNY režiséra Jiřího Mádla se stal zřejmě nejdiskutovanějším filmem letošního roku. Příběh z roku 1968, z období pražského jara, přináší nejen náhled do jednoho z nejbolestnějších období českého národa, ale rovněž výborně zpracovaný lidský příběh "obyčejného člověka" v situaci, kdy se musí rozhodnout, co je pro něj nejdůležitější. Studenti i pedagogové SŠTŘ po shlédnutí filmu zahájili besedy o tomto období a v hodinách ZSV budou vypracovávat pracovní listy k detailům filmu. Děkujeme za velký a hluboký umělecký zážitek!


Mgr. Lenka Fleglová, učitelka všeobecných předmětů

20-31.jfif

Žáci SŠTŘ opět napečou vánoční cukroví

08. 10. 2024

Vánoční čas se neúprosně blíží, a proto je již třeba začít přemýšlet, jaké druhy cukroví doma letos zavoní. I v tomto roce s tímto „problémem“ rádi pomohou žáci oboru Cukrář společně se svými učiteli, kteří opět připraví širokou škálu druhů. Na podrobnosti ohledně objednávek odpovídala vedoucí učitelka oboru Cukrář Michaela Vejvodová.

Od kdy do kdy je možné objednávat vánoční cukroví?

„Objednávky přijímáme do naplnění našeho limitu. Pokud by se náhodou stalo, že zůstane nenaplněn, nechají se volné krabičky v naší prodejně v Chlumci n. C. Ale není dobré na tuto situaci čekat, protože se často nestává, že by bylo volné velké množství.“

Na kterých místech škola přijímá a vydává objednávky?

„Příjem i výdej cukroví probíhá v Bistru pod zámkem v Hlušicích, v cukrářské prodejně v Chlumci n. C. a v kavárně U Radnice v Novém Bydžově na Masarykově náměstí.“

Jak velká balení škola nabízí?

„Stejně jako v předchozích letech nabízíme balení 0,5kg a 1kg.“

Jaká je letošní cena?

„Krabička 1kg bude za 650,-, 0,5kg za 350,-.“

Bude možnost zakoupit cukroví i bez objednání?

„Jak jsem již zmínila, něco málo bude na prodejně v Chlumci n. C. Dále nabídneme naše cukroví veřejnosti na Vánočních trzích na Masarykově náměstí v Novém Bydžově 13. prosince, případně 14. prosince v Hlušicích při příležitosti Dne otevřených dveří SŠTŘ.“

Mgr. Petra Hrnčířová, zástupce ředitele

51-21.jpg

Výstava středních škol v Kolíně

08. 10. 2024

Ve dnech 7. a 8. 10. 2024 proběhla v Kulturním domě v Kolíně přehlídka středních škol.
Tato burza byla určena pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Přiblížila jim možnosti při volbě budoucího studia a posléze i zaměstnání.
Mezi více než sedmdesáti vystavovateli se naše expozice rozhodně neztratila. Patřila mezi největší a rozhodně měla co nabídnout.  Od tříletých strojírenských a potravinářských oborů, přes maturitní obory až po nástavbové studium.
Největší zájem byl o obory s výučním listem a dvouletou nástavbou. Návštěvníci se shodli,
že školní slogan „Řemeslo má zlaté dno“ je naprosto výstižný obzvlášť v dnešní době.
Naši školu reprezentovali Veronika Blažejová, Milan Novák a Pavel Novák z řad pedagogů.
Za žáky pak Jan Šlesinger a Filip Pittner.


Pavel Novák, učitel praktického vyučování

70-3.jpg

Mechanic Academy III.

07. 10. 2024

Také v letošním školním roce pokračuje úspěšný projekt SŠTŘ a Czech Samurais Mechanic Academy, jehož cílem je zapojení žáků při přípravě závodního vozidla na Rally Dakar a účast žáka v roli mechanika na Dakaru. Letos si právo účasti v projektu vydobyl žák třetího ročníku oboru Automechanik Tomáš Trytko. Ten se také účastnil posledního testování dakarské Toyoty Land Cruiser v pískovně nedaleko Chlumce nad Cidlinou. A Tomáš se s námi také podělil o svoje pocity. „Byl to pro mě opět skvělý zážitek. I když nám počasí moc nepřálo, tak jsme si to všichni velice užili. Jsem moc rád, že mohu být součástí  připrav na Dakar. Za toto děkuji Czech Samurais a SŠTŘ Nový Bydžov. Bylo dobré vidět, jak auto krásně funguje a doufám, že  takto bude fungovat i na celém Dakaru Classic."


Bc. Aleš Novák, zástupce ředitele

42.jfif

Výstava středních škol v Rychnově nad Kněžnou

04. 10. 2024

Dne 4. 10. 2024 se SŠTŘ Nový Bydžov zúčastnila Výstavy středních škol v Rychnově nad Kněžnou.
Nábor nových žáků z Rychnovska byl zaměřen na technické obory Technik a Operátor silniční dopravy, Opravář zemědělských strojů, Elektrikář silnoproud, ale také byl zájem o naše gastro obory Řezník - uzenář, Kuchař - číšník a Cukrář.
SŠTŘ Nový Bydžov v Rychnově reprezentovali pedagogové Vladimír Pavelka, Ladislav Pfeffer, Dobroslav Šmidrkal a také žák 1. PT oboru OZT Jan Šlezinger, který svým neúnavným a energickým vyprávěním o škole dokázal zaujmout mnoho deváťáků. Velký zájem byl také o naší představenou novinku „Brýle pro virtuální realitu", které si s nadšením vyzkoušelo mnoho mladých zájemců.


Ing. Vladimír Pavelka, učitel odborných předmětů

32-1.jfif

Zápis o přeboru DM v piškvorkách:

07. 10. 2024


Druhý říjnový týden  hráli žáci přebor domova mládeže v piškvorkách. Na tuto strategickou hru ve střídání se kreslení křížků a koleček se přihlásilo dvanáct zájemců. Většina z nich už opakovaně z minulého školního roku. Pořadí umístění se příliš neměnilo. První místo znovu získal Matyáš Brokeš (2. AA), druhé místo letos vybojovala Antonie Hallová (2. AA, v roce 2023 byla čtvrtá) a jako třetí se umístil Jindřich Lukeš (2. PTP, v roce 2023 druhý). Dalšími účastníky byli - Filip Jirák (2. AEE), Tomáš Vlasák (2. PTP), děvčata Viktorie Musilová (2. AA), Zuzana Šišková (1. PTP), Daniel Blažek (1. ZA), Antonín Hejňák (2. PTP), Roman Sutula (1. AA), Vladimír Soudek (2. KR) a Sebastián Tyšer (1. ZA).

Mgr. Miroslav Jackmann, vychovatel domova mládeže

20-55.jpg

Úspěšný závěr dalšího roku vzdělávání dospělých

02. 10. 2024

Každým rokem jsou pomyslnou sladkou tečkou ve vzdělávání dospělých zářijové závěrečné zkoušky. A to proto, že členové zkušebních komisí vždy oceňují pečlivou přípravu a i šíři znalostí zkoušených. Frekventanti vzdělávání dospělých mají obvykle velké životní a pracovní zkušenosti, které pak propojují s učivem, ze kterého jsou zkoušeni. Vlastní zkoušky jsou tradičně zakončeny slavnostním předáváním výučních listů a vysvědčení o závěrečné zkoušce na MěÚ v Novém Bydžově. Ve středu 2. října 2024 tak bylo velmi příjemné a povzbuzující sledovat, jak úspěšní absolventi prožívají tyty chvíle. Byla tak završena jejich snaha získat doklad o vzdělání, který využijí pro své podnikání, splní požadavky zaměstnavatele nebo naplnili vzděláním svůj volný čas a naučili se něco nového od profesionálů z naší školy.

Studium zhodnotil pan Ing. Luděk Homoláč, PhD., úspěšný absolvent učebního oboru Řezník – uzenář:

Jaká byla Vaše motivace se přihlásit do oboru Řezník - uzenář v rámci vzdělávání dospělých na SŠTŘ Nový Bydžov?

Rád poznávám a učím se novým věcem. Dále jsem v našem podniku, Zemědělská akciová společnost Mžany, a.s., zavedl chov sumečka afrického v recirkulačním akvakulturním systému s následným zpracováním ryb až do finálního produktu. A proto mojí motivací bylo naučit se zpracovávat a upravovat maso, poznat zařízení zpracoven a v neposlední řadě poznat samotnou výrobu masných výrobků.

Jak Vám vyhovoval způsob výuky?

Způsob výuky formou přednášek a konzultací mi plně vyhovoval. Samozřejmě člověk se musí věci i sám naučit, ale v průběhu výuky mi byly poskytnuty plnohodnotné podklady pro samostudium. Zároveň vždy mi bylo odpovězeno na moje dotazy, a to formou jak osobní, tak korespondenční. Za mě profesionální přístup.

Zhodnoťte, prosím, odborný výcvik.

Popravdě, odborný výcvik mi bude chybět nejvíce. Těšil jsem se na kolegy studenty, jelikož jsme měli skvělou partu o stejném zájmu. Zároveň vyučující oborného výcviku nás skvěle vedli, tj. předávali nám svoje zkušenosti, metodicky skvěle předvedli správný postup zpracování masa, výroby atd. A my posléze se snažili dosáhnout jejich kvalit 😊. Nic nám neodpustili, ale vždy, s úsměvem na obou stranách, jsme to zvládli. Samotná místa odborného výcviku, Chlumec – středisko odborného výcviku, dále Toro Hlavečník či Globus Pardubice, jsou zvolena velmi dobře. Vždy vidíte trochu jiný postup zpracování, jiné informace a postřehy od jejich zaměstnanců, tj. vše nové vás obohatí a samotný člověk má o čem přemýšlet a vyhodnocovat.

Které momenty v rámci studia pro Vás byly nejtěžší?

Popasovat se s novými informacemi a v odborném výcviku se naučit novým věcem, které na sebe navazují, mají svůj postup a důvod.

Jak studium vnímali Vaši spolustudující?

Myslím si, že všichni, co studovali, měli o studium zájem. Takže všichni se rádi učili novým věcem a v dobré partě, kterou jsme bezesporu byli, se člověk těší na společné zážitky a legraci. O to vše nebyla nouze.

Doporučil byste tento způsob studia dalším zájemcům? Proč?

Za mě budu na vše s láskou vzpomínat do konce svého života. Vždy jsem se setkal se slušností, vstřícností a zájmem o nás, tj. máš-li zájem o obor Řezník - uzenář, tak všichni vyučující se snaží Ti předat svoje zkušenosti a postřehy, které čerpali v oboru desítky let. Takže vřele doporučuji a sám přemýšlím, že studovat v blízké budoucnosti obor Kuchař-číšník na dané škole bude také dobrá volba.

Jsme moc rádi za slova chvály!

I v tomto školním roce přijímáme přihlášky do oborů: Kuchař – číšník, Cukrář, Řezník - uzenář, Automechanik, Autoelektrikář, Opravář a diagnostik zemědělské techniky, Elektrikář – silnoproud. Děkujeme za Váš zájem se vzdělávat a těšíme se na společné chvíle ve škole.

Přihlášky do studia vzdělávání dospělých přijímáme do 25. října 2024.

Bližší informace o časových a finančních podmínkách studia podá Mgr. Jiří Zahradník (tel.: 724 766 115, zahradnik@sstrnb.cz) nebo Ing. Martina Bydžovská (tel.: 602 548 635; bydzovska@sstrnb.cz).

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele

13-52.jpg

Regionální soutěž v orbě v Hořicích

01. 10. 2024


Dne 24. 9. 2024 se naši dva žáci ze třetího ročníku oboru Opravář a diagnostik zemědělské techniky a dva z nástavbového studia Provozní technika zúčastnili regionální soutěže v orbě, kterou pořádala Zemědělská akademie a gymnázium Hořice. Soutěžilo 18 žáků a jedna žákyně, 5 škol z České republiky a jedna škola z Polska. Každý soutěžící měl vytyčené  svoje pole, na kterém měl za úkol traktorem a pluhem vytvořit naorávku, sklad a svor. Tyto úkoly byly následně kontrolovány rozhodčími, kterými byli učitelé z každé školy. Pro všechny účastníky bylo po celý den připravené občerstvení, v polední hodině měli i možnost oběda přímo na poli. Dále si mohli prohlédnout orbu traktorem Claas.
Veliká gratulace patří žákům Jakubu Hálovi, který se umístil na krásném 8. místě, a Adamovi Miškářovi společně s Petrem Jirsákem, kteří se umístili na 11. místě. Nejméně bodů získal žák Tomáš Vojtěch, který se umístil na 15. místě, čemuž bohužel napomohlo deštivé počasí. Dalo by se říci, že Jakub Hála a Petr Jirsák se dostali na stupně vítězů, protože byli nejlepší z těch, kteří orali se starým pluhem. Kluci předvedli úžasný výkon i přes takto ztížené podmínky. Děkujeme za pozvání a těšíme na další rok. Celý den proběhl v přátelské atmosféře, až na počasí, které nám letos moc nepřálo.


Ondřej Zelinka, učitel praktického vyučování

23-12.jpg