PRAHA – TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY
PRAHA – TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY
20. 12. 2024
V pátek 20. 12. 2024 se 1. – 3. ročníky oboru Technik a Operátor silniční dopravy vydaly na výlet do Prahy – TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY v PVA Expo Letňany. Díky jedinečné interaktivní expozici jsme mohli společně s žáky nahlédnout do starověkého Egypta a prožít dobrodružství odhalení Tutanchamonovy hrobky. Po vstupu na výstavu nás rozdělili do dvou skupin, abychom mohli procházet výstavu postupně a aby bylo dostatek prostoru na prohlédnutí. Každý obdržel audio přístroj, který sloužil k poslechu zajímavého výkladu k exponátům, které byly očíslované.
Tutanchamonovu hrobku Angličan Howard Carter objevil téměř před sto lety - 4. 11. 1922, obsahovala celkem 5300 různých předmětů. Carter se svým týmem strávil jejich pečlivým vynášením z hrobky několik dlouhých let. Nalezené předměty byly následně uloženy a vystaveny v Egyptském muzeu na náměstí Osvobození v Káhiře. Odhalení Tutanchamonovy hrobky Howardem Carterem je považováno za největší archeologický objev světa.
Během výstavy jsme zhlédli film, dokumentující jak samotného faraona, tak objevení a odkrytí hrobky a život v tehdejším Egyptě. Viděli jsme pohřební komory a poklady samotného faraona přesně tak, jak je před 100 lety objevil Carter. Jedná se o věrohodné repliky. Pomocí vysoce realistických technologií byly vytvořeny dokonalé kopie, které zpřístupňují jedinečný Carterův nález návštěvníkům.
Tutanchamon nastoupil na trůn v roce 1332 př. n. l. ve věku 9 let jako jeden z posledních králů 18. dynastie. Jeho otcem byl kacířský král Achnaton, jméno jeho matky je dodnes neznámé. Podle posledních studií trpěl mladý král vážnými nemocemi. Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi. Jeho smrt je dodnes záhadou. Tutanchamon zemřel po devíti letech na trůně, pravděpodobně na infekci způsobenou otevřeným zraněním kolena.
Návštěvníci na výstavě mohou vidět vše od rakví přes sarkofág po obří schrány, do nichž byla mumie uložena, od skvostných šperků, včetně širokých náhrdelníků, náramků a prstenů až po vykládané truhlice, rituální lůžka a alabastrové nádoby, od opulentních vnitřních rakví po kanopické nádoby, od válečných vozů po Tutanchamonovy vlastní zbraně, od slavné zlaté masky až po zlatý trůn. Celkem výstava nabízí přibližně 900 nejdůležitějších a skvostně zhotovených replik Tutanchamonovy pohřební výbavy. Veškeré exponáty na výstavě vznikaly v káhirských dílnách pod dohledem odborníků, kde jejich tvůrci mohli čerpat z bohaté místní řemeslné tradice a zároveň klást maximální důraz na kvalitu a věrohodnost.
Tato výstava skýtá jedinečnou příležitost spatřit nádheru a rozmanitost, kvalitu a řemeslnou dovednost, náboženskou sílu a historický význam tohoto jedinečného archeologického objevu – aniž by se jakkoli poškodily cenné originály. Mohli jsme si poklady prohlédnout zblízka bez skleněných vitrín. Zážitek dále umocňují vynikající osvětlení, informativní popisky a průvodní zvukový komentář ke všem exponátům na výstavě. Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady se všem líbila, vše bylo skvělé aranžováno, včetně nálezového stavu hrobky. Výstavu jsme si užili a odnesli si z ní spoustu zážitku a zajímavosti.
Mgr. Taťána Babijová, učitelka všeobecných předmětů