Stanovisko školy k analýze Úřadu práce o zaměstnanosti absolventů
Stanovisko školy k analýze Úřadu práce o zaměstnanosti absolventů
24. 03. 2025
V únoru 2025 zveřejnil server www.penize.cz analýzu Úřadu práce ČR týkající se uplatnitelnosti absolventů na trhu práce. Analýza od Úřadu práce ukazuje, s jakým vzděláním skončíte častěji jako nezaměstnaní – a naopak s jakým budete hvězdou na trhu práce. Jednotlivé poznatky komentoval v této analýze Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR.
Svá vyjádření představil i ředitel Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov Vladimír Blažej.
Velký zájem mají zaměstnavatelé o vyučené. Vyučených bez maturity bylo v poslední době na úřadu práce jen devět procent, stejně jako absolventů středních odborných škol s maturitou. „Pozitivní zprávou je, že celkově je o absolventy škol velký zájem a průměrné devítiprocentní riziko celkově u středních škol znamená, že si 91 procent evidovaných uchazečů o zaměstnání do devíti měsíců práci najde,“ vysvětluje Krištof.
„Naše poznatky jsou v tomto směru naprosto konzistentní, v době, kdy dochází k podceňování odborné, podotýkám odborné profesní kvalifikace a řada studentů absolvuje obory, které nemají s realitou pracovního trhu nic společného. Jediný cíl různých expertů a některých médií je, aby rodiče dali studovat své děti tam, kde bohužel nabývá platnosti proslulý výrok z pohádky Lotrando a Zubejda „Není to náhodou práce? Tak to já bohužel nesmím“. Tyto propagační mantry prostě odmítáme a jak je vidět, trh včetně trhu práce je spravedlivý“, říká ředitel Blažej.
Hvězdou středoškolského odborného vzdělání je vyučení s maturitou, kde úřad práce eviduje jen necelých osm procent dlouhodobě nezaměstnaných. To je stejný podíl jako u lidí, kteří dokončili vyšší odborné vzdělání.
„I naše škola šla touto cestou, pro všechny obory s výučním listem máme připravena nástavbová studia v koncepci 3 + 2 a úroveň jejich absolventů je v posledních letech velmi slušná. Jejich uplatnění je naprosto bezproblémové a rozvoj odborného vzdělání na nástavbě s maturitou má velkou přidanou hodnotu. Absolvent potravinářského oboru s příslušnými předpoklady může studovat obor Technologie potravin, technického oboru pak obor Provozní technika. Je to koncepce, kterou jsme před několika lety zvolili a velmi důrazně si za ní stojíme. Výrazné další pozitivum je spolupráce naší školy s profesními partnery ve všech oblastech, kterou považujeme za naprosto klíčovou. Zaměstnanost našich absolventů je pro nás daleko validnějším kritériem než například nějaký test, což je další mantra současného školství“, seznamuje Blažej s koncepcí SŠTŘ.
Mezi dlouhodobě nezaměstnanými se nejméně vyskytují absolventi oborů obráběč kovů, elektrotechnika či servis a opravy strojů. „Na našem trhu práce je zájem o kvalifikovanou technickou pracovní sílu a řemesla, v sociální oblasti například o ošetřovatele,“ připomíná Krištof. Zaměstnavatelé ale vyhledávají například i obory předškolní či mimoškolní pedagogika. My v SŠTŘ dodáváme, že podobně si stojí obory Opravář zemědělských strojů, Kuchař-číšník a Řezník-uzenář.
Překvapivě čtvrtá nejhorší příčka patří podle analýzy úřadu práce absolventům gymnázií bez následného vzdělávání. Deset procent z nich nemůže delší dobu najít pracovní uplatnění. „Ukončené gymnázium bez následné vysoké školy je pro uplatnění na trhu práce, respektive pro získání dobré práce, trochu horší než ukončené odborné střední vzdělání. Na gymnázium má cenu dítě poslat, pokud se chystá pokračovat dál alespoň vyšším odborným nebo bakalářským studiem,“ radí Krištof.
„Samozřejmě naší školu potěšil i přehled středních škol, kde je nejnižší riziko dlouhodobě nezaměstnanosti. Jak říká generální ředitel Úřadu práce, naopak velký problém jsou absolventi, kteří zůstávají déle mimo trh práce. Já dodávám, že podobné riziko vnímám i u těch, kteří se pravidelnému zaměstnání vyhýbají nejrůznějšími formami, které ti erudovaní velmi dobře znají. A faktor celoživotního vzdělávání je notoricky logický fakt, ani my, kteří jsme školy končili v 80. či 90. letech, nevystačíme se svými původními znalostmi. Ale na to rozhodně nemá vliv, jestli jsme studovali odbornou školu nebo školu se všeobecným základem, jak se nám snaží vnutit oni experti. A ještě jedno přání mám vůči mnoha novinářům a komentátorům, přestaňte operovat se slovy učňák či učeň a držte se alespoň tady základního školského práva“, to je názor ředitele Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov.
Střední školy s nejnižším rizikem nezaměstnanosti a SŠTŘ je mezi nimi…
Analýza úřadu práce nabízí i přehled středních škol s nejnižším rizikem dlouhodobé nezaměstnanosti. Jde o školy, jejichž absolventi si v případě ztráty zaměstnání ve více než 90 procentech opět najdou práci dříve než za devět měsíců.
„Jsou v ní zastoupeny školy z různých regionů. Je vidět, že i školy v místech se složitým trhem práce dokáží výrazně posílit pozici svých absolventů,“ konstatuje Krištof.
Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy