10. 1. 2025

Příprava na soutěž BERNARD CHEF

Příprava na soutěž BERNARD CHEF

10. 01. 2025

Pivovar BERNARD patří ke značkám, které konzumenti piva v České republice (a nejen v ní) dobře znají a s radostí požívají. Ale nejen pivo, i gastronomie patří k tomu, čím se společnost pod vedením Stanislava Bernarda zabývá. A proto světlo světa spatřila soutěž kuchařských juniorů nazvaná již téměř tradičně „BERNARD CHEF".
  „Soutěž BERNARD CHEF patří mezi prestižní klání v oblasti konfrontace gastronomických talentů, ve které mladí kuchaři ukazují nejen svoje perspektivy, ale i schopnosti pracovat pod tlakem a pod určitou mírou stresu. Pro žáka, který postoupil do semifinále, je příprava klíčová. Soutěž je psychicky náročná a účastník musí být schopen zvládat zejména startovní nervozitu," představuje toto klání Veronika Blažejová, která coby vedoucí oborová učitelka má účast zástupce Střední školy technické a řemeslné ve své gesci. 
  Semifinále s osmi účastníky, kam se letos probojoval reprezentant SŠTŘ Antonín Pešek, je výsledkem základního republikového kola, ve kterém síly změřila plná dvaadvacítka uchazečů o závěrečná klání. Zde se semifinalista potýká s přípravou tříchodového menu během tří hodin, což vyžaduje dokonalou organizaci a preciznost. Jak tedy vypadá proces přípravy?
,,První fáze přípravy spočívá v detailním plánování jednotlivých chodů. Společně jsme vybrali recepty, které jsou nejen chutné, ale i vizuálně atraktivní a splňují kritéria soutěže. Důležitou součástí přípravy je tvorba časového harmonogramu přípravy surovin, dále vlastní vaření a pečení a nakonec i finální prezentace na talíři. Každý pokrm si náš reprezentant nejprve několikrát vyzkouší, aby se naučil správný postup, odhadl čas a manipulaci se surovinami," přibližuje dále vlastní tréninkový proces Veronika Blažejová.

  Podle slov učitelky odborného výcviku Moniky Vernerové je jednou z nejdůležitějších fází vlastní simulace soutěžního dne, ve které si žák zkouší přípravu celého tříchodového menu v časovém limitu. Zde pedagogové SŠTŘ hodnotí nejen kvalitu pokrmů, ale i organizaci a čistotu prostředí při přípravě menu.

  „Pro našeho žáka Antonína Peška spočívá tato zkušenost nejen v rozvíjení odborné dovednosti, ale i v posilování osobnosti mladého kuchaře a v jeho schopnosti zvládat náročné situace. Držme mu palce v této atraktivní soutěži," to byla motivační slova před semifinálovým kláním z úst jedné z „trenérek" Moniky Vernerové.
  Zlín, Dačice, Litovel, Havířov, Olomouc, Šilheřovice, Písek, České Budějovice, Česká Lípa, Žďár nad Sázavou - to jsou sídla gastronomických a hotelových škol, které ta novobydžovská nechala za sebou.
  A odkud budou soupeři Antonína v osmičlenném semifinále, jehož dějištěm je 14. ledna 2025 Jihlava? Další sedmičku tvoří reprezentanti Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga, Střední školy obchodu, služeb a řemesel Tábor, Střední školy hotelnictví a gastronomie Praha-Klánovice se dvěma semifinalisty, Albrechtovy střední školy Český Těšín, VOŠ a SŠ DAKOL Petrovice u Karviné a Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm. 
  „Už účast v této společnosti je velkým úspěchem chlumeckého gastronomického střediska novobydžovské střední školy, ale konfrontaci s favority budeme určitě s napětím očekávat jako zástupci Královéhradeckého kraje," neskrývají své předstartovní napětí pedagožky Veronika Blažejová a Monika Vernerová, která bude Antonína Peška v Jihlavě doprovázet a tvořit mu i mentální zázemí. 

 

Veronika Blažejová, vedoucí SPV Chlumec n. C.

×